До четири години може да започне изграждането на новия Дунав мост при Русе при осигуряване на средства. Това заяви председателят на Научно-техническия съюз по транспорта (НТСТ) инж. Ясен Ишев.
За средните, високите и най-високите части на Шумен се очаква да бъде спряно водоподаването до 20:00 часа днес, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“, съобщават на сайта си „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК).
Оттам уточняват, че заради профилактиката на помпената станция се очаква да бъде нарушено водоподаването и в останалата част на града.
Заради профилактика на помпена станция вчера бе спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов каза на 12 ноември: "Искаме държавата да определи проблема с водата в община Шумен за основен приоритет".
Над 200 шуменци протестираха на 8 ноември срещу липсата на вода и ниското качество на водата в областния град.
Ще има лидерска среща и преговори и те ще са само за формиране на управляващо мнозинство и редовно правителство, обяви след заседание на Изпълнителната комисия (ИК) на ГЕРБ Деница Сачева на брифинг пред журналисти.
По думите ИК отчита заявленията на всички представители и лидери на ПП-ДБ и смята, че от тяхна страна не съществува желание за сформиране на управляващо мнозинство.
ГЕРБ получи доверието на почти 650 000 български граждани, добави Сачева.
Аз съм подписал публично заявление, че няма да управлявам с "ДПС-Ново начало", припомни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Десетки таксиметрови водачи потеглиха тази сутрин в протестно шествие от комплекс “Меден рудник“ срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. В същото време представители на таксиметрови компании и водачи се събраха в района на Морската градина.
Днес по обед двата протестни лъча ще се обединят на кръговото кръстовище при изхода на Бургас в посока автомагистрала (АМ) “Тракия“, като ще преминат през основни булеварди. От Областната дирекция на МВР посочиха, че се очакват затруднения в трафика. Таксиметрови автомобили ще бъдат паркирани пред офисите на някои от представителствата на застрахователните компании в града.
Организатор на протеста е Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в Бургас, откъдето призоваха за налагане на мораториум върху определянето на “Гражданската отг
Пътнотранспортно произшествие затруднява движението в дефилето село Варвара - Велинград, съобщи говорителят на Областна адирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов.
Сигналът е получен около 13:40 часа в дежурната на ОДМВР-Пазарджик.
Стоянов уточни, че в завой са се блъснали товарен и лек автомобил. Няма пострадали хора, а само материални щети.
Движението се регулира от екипи на полицията.
Към мястото пътува специализирана техника, която да изтегли товарния автомобил и движението ще бъде изцяло възстановено, добави говорителят на полицията.
На редовния си седмичен брифинг от "Пътна полиция" отчетоха, че от началото на месеца са регистрирани 37 катастрофи в Пазарджишка област.
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП „Кардам“ и ГКПП „Никопол“ на изход за товарни автомобили. Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00 ч. до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарн
Той участва в „Дунавски транспортен форум – 2024“ в Канев център на Русенския университет „Ангел Кънчев“, на който бяха представени транспортните проекти и предизвикателства пред региона.
Инж. Ишев уточни, че са започнали проучвателни дейности по новия Дунав мост, който трябва да се изгради между Русе и Гюргево. „Водеща е румънската страна. Две години ще проучват къде точно, каква геология. Предварително ще правят технологични оценки. Надявам се след две години ще се изготви задание и ще се обяви търг. Тече процедурата, стъпка по стъпка, да се надяваме, че след още година-две ще може да бъде избран изпълнител и при осигуряване на средства, да започнат строително-монтажни работи“, каза още инж. Ишев.
Той добави, че е важно да се определи точното място на съоръжението, което трябва да има връзка с магистралата Русе – Велико Търново. Припомняме, че изграждането започна в края на миналата година, като тя беше определена за приоритетен обект. Освен осигуреното финансиране по програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г. обаче се търсят и допълнителни средства за осигуряване на изграждането на близо 133-километровата магистрала.
Инж. Ишев отчете, че строителите на обхода на Бяла, по който се работи от миналата година, са изградили вече бетонов възел, изгражда се и асфалтова база. Изникнал е проблем с изграждането на високи насипи, които върху льосови почви не са превени досега в България.
„Явно при проектирането не са съобразили, че в България такива високи насипи в льосови почви не са правени. Очакваме най-късно до края на месеца този въпрос да бъде решен, за да може да се даде технология как да бъдат изпълнявани те“, каза още инж. Ишев.
Премиерата на българското издание на книгата „Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ се състоя тази вечер в Литературен клуб „Перото“ в столицата. Автор на изследването на историята на военния съюз е британският журналист Питър Апс, дългогодишен военен кореспондент на „Ройтерс“ и военно-политически анализатор. Книгата излиза на английски език през февруари тази година, а българското издание е част от поредицата „Власт и отговорност“ на издателство „Сиела“. Преводът на български език е на Деян Кючуков.
Събитието бе модерирано от Свилен Спасов, създател на поредицата „Власт и отговорност“, а в представянето се включиха проф. Тодор Тагарев, военен експерт и бивш министър на отбраната, както и полк. Валери Рачев, бивш посланик на България в Ирак.
Чрез видеовръзка авторът Питър Апс посочи, че кн
Закупуване на техника за 477 хил. лева за зимно поддържане и снегопочистване ще обсъждат общинските съветници на Пловдив. Точката е част от дневния ред на редовното заседание на Общинския съвет, публикуван на страницата на общинската администрация. Средствата са от трансфери за зимно поддържане и снегопочистване, постъпили през предходните четири години, се посочва във внесената за разглеждане докладна записка.
Ще бъдат закупени два употребявани самосвала, окомплектовани със самосвална уредба и с прикачен инвентар, гребло за зимно почистване, стойка за гребло и устройство за разпръскване на соло-пясъчна смес на обща стойност 213 400 лв. Предвидено е още закупуването за 264 хил. лева на нов челен товарач, заедно с прикачен инвентар за зимно почистване и поддържане, включително с гребло за снегопочистване и кофа, необходима за товарене на самосвалите със сол.
Общинск
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от „Гранична полиция". Гражданите се молят да използват алтернативни маршрути. Мярката важи от 08:00 часа днес.
По границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Кардам“ и „Никопол“ на изход за товарни автомобили, по данни към 13:00 часа.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с ра
Въпреки това той добави, че няма промени на крайния срок за изпълнението строителните дейности по магистралата, като припомни, че по договор първите два участъка – от Русе до Бяла и обхода на Бяла трябва да завършат в края на 2027 година.